Produkty pszczele

Miód Akacjowy

Miód akacjowy o słodkim, lekko kwaskowatym smaku i delikatnym aromacie, długo utrzymuje się w stanie płynnym, zwanym patoką.

Barwa: jasnosłomkowa lub jasnobursztynowa, niekiedy bezbarwna. Po skrystalizowaniu przyjmuje zabarwienie od białego do kremowo-żółtego.

Wskazania : posiada cenne walory regeneracyjne w stanach wyczerpania. Ze względu na bogactwo fruktozy jest przydatny u chorych z lekkimi postaciami cukrzycy. Znajduje zastosowanie w schorzeniach przewodu pokarmowego, między innymi w zaburzeniach trawiennych, stanach skurczowych i zapalnych żołądka i jelit, w nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego.

Wspomaga leczenie schorzeń nerek i układu moczowego.

Lubiany przez dzieci jako słodzik do posiłków.

Miód Faceliowy

Facelia jest rośliną pochodzącą z Kaliforni, skąd sprowadzono ją na początku ubiegłego wieku.

Jest rośliną miododajną i pastewną o błękitnych i błękitno-fioletowych płatkach. Jest rośliną jednoroczną, mało wymagającą, rosnącą na wszystkich glebach, ale lubi słońce i wilgoć.

Miód z faceli jest białawy lub jasnozielony, o delikatnym smaku i zapachu.   Lekko kwaskowaty.

Wskazania: stosowany po ciężkim wysiłku fizycznym i intelektualnym, wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, nieżyt, wrzody żołądka i dwunastnicy, problemy z trzustką i woreczkiem żółciowym. Pomaga przy leczeniu astmy oskrzelowej.

Miód Gryczany

Miód gryczany jest miodem uwielbianym przez cukierników, gdyż podnosi walory smakowe wypieków. Jest też najlepszy do wyrobu miodów pitnych. Uznawany za najbogatszy w enzymy polski miód.

Smak słodki, bardzo aromatyczny, ostry.

Barwa: jako patoka (gdy jest płynny) ma barwę jasnobrunatną z czerwonawym odcieniem.

Podczas przechowywania przy dostępie światła zmienia barwę na ciemnobrunatną.

Skład: miód gryczany zawiera dużo fruktozy, związków magnezu, żelaza i innych biopierwiastków.

Zawiera dużo witaminy C, B1, B2, PP i jest bogaty w białko.

W białku miodu gryczanego znajdują się aminokwasy, takie jak kwas asparaginowy, glutaminowy i leucyna.

Wskazania: sprawdza się w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym.

Sprawdza się w leczeniu nerwicy serca i żołądka.Ochrania i odtruwa wątrobę. Korzystne efekty w chorobach układu oddechowego, szczególnie w chorobach płuc.

Wyjątkowo cenny w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Podawany chorym w okresie rekowalescencji , po zabiegach operacyjnych z utratą krwi, w zaburzeniach na tle nerwowym, w stanach wyczerpania psychicznego.

Miód gryczany wpływa korzystnie na wzrok, słuch i pamięć.

Wspomaga terapię nowotworową.

Miód Lipowy

Miód Lipowy należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych miodów.

Jest bardzo aromatyczny, smaczny, woń przypomina zapach kwiatów lipy, jest słodki o lekko pikantnym smaku.

W miodzie z Puszczy Białowieskiej, o nazwie Lipiec Białowieski wyraźnie czuć smak mięty.

Barwa: zielonkawożółty, złocistożółty.

Wskazania: polecany  przy przeziębieniach, schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, działa wykrztuśnie, uspokajająco, obniża ciśnienie krwi, polecany w chorobach serca i układu krążenia.

Działa łagodnie moczopędnie, skutecznie likwidując obrzęki.

Polecany w schorzeniach układu nerwowego, stressie i bezsenności. Zawiera dużo lizozymu, enzymu o silnych właściwościach antybiotycznych.

Miód Rzepakowy

Miód rzepakowy jest miodem o największej zawartości glukozy i aminokwasów.

Barwa : w stanie płynnym prawie bezbarwny lub lekko słomkowy, po skrystalizowaniu (co następuje szybko), tworzy kompozycję barw – od białej po kremową.

Wskazania lecznicze : Miód rzepakowy jest cenną odżywką regeneracyjną w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Skuteczny w leczeniu chorób serca, naczyń wieńcowych i układu krążenia. Potas i magnez zawarte w miodzie wpływają korzystnie na mięsień sercowy, stabilizują ciśnienie krwi i przyczyniają się do zahamowanie procesu miażdżycowego.

Skuteczny w leczeniu przeziębienia, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel.

Pomocny w schorzeniach nerek i układu moczowego, wspomaga terapię choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Właściwości miodu rzepakowego wykorzystuje się w leczeniu chorób zewnętrznych.

Oczyszcza chorą tkankę z elementów martwiczych i ropnej wydzieliny.

Szybkie przyłożenie miodu na poparzoną skórę zabezpiecza ją przed tworzeniem się pęcherzy i rozwojem zakażenia.

Miód Wrzosowy

Miód wrzosowy , ekstraklasa miodowa . Z uwagi na ograniczony dostęp do pożytków rzadko spotykany .

Oznacz się silną galaretowatą konsystencją i wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka.

Smak ma przyjemny, choć mało słodki, szlachetnie gorzki, cierpki.

Barwa: w stanie płynnym ciemnobursztynowa z czerwonym odcieniem, po skrystalizowaniu żółtopomarańczowa lub brunatna.

Skład: Miód wrzosowy jest bogatym źródłem witamin A, B, B6, PP i biopierwiastków.

Ceniony jest ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego żelaza.

Wskazania: Aktywne biologicznie składniki miodu wrzosowego o działaniu moczopędnym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym sprawiają, że jest on wykorzystywany w leczeniu schorzeń nerek, dróg moczowych i prostaty.

Skuteczny w chorobach błony sluzowej jamy ustnej i gardła, migdałków oraz schorzeniach przewodu pokarmowego.

Ułatwia trawienie i wywiera korzystny wpływ przy stanach zapalnych żołądka i jelit.

Miód Wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy, zwany potocznie miodem tysiąca kwiatów, pszczoły wytwarzają z nektarów zebranych z wielu roślin miododajnych kwitnących na polach, w sadach, lasach i na łąkach w tym samym czasie.

Miód z kwiatów wiosennych ma jasny kolor, przyjemny zapach i łagodny smak. Miód z nektaru kwiatów letnich jest znacznie ciemniejszy i ma bardziej zdecydowany smak oraz zapach. Dzięki łatwo przyswajalnym cukrom prostym wspomaga mięsień sercowy. Pomocny przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Osobom uczulonym na pyłki pomaga znosić i uodparniać się na alergie. Ze względu na łagodny smak, miód wielokwiatowy poleca się podawać dzieciom przy leczeniu grypy, przeziębień, chorób dolnych dróg oddechowych, a także zapobiegawczo.

Spadź Iglasta

Miód spadziowy iglasty ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie i dużą wartość dla człowieka nazywany jest miodem królewskim.

Co to jest Spadź ?

Spadź iglasta , zwana także rosą miodową, jest słodką wydaliną owadów – mszyc, czerwców i miodówek, żerujących na świerkach, jodłach, modrzewiach,sosnach.

Owady te wysysają sok roślinny, pobierają  z niego białka i wydzielają płyn, spadź, bogatą w cukry, aminokwasy, sole mineralne i witaminy. Spadź pobierają pszczoły i zanoszą do ula.

Smak: słodni, korzenny, aromat żywiczny.

Barwa: od szaro-zielonkawej, poprzez brązową do prawie czarnej. Po skrystalizowaniu miody spadziowe przybierają barwę  ciemnobrązową.

Skład: miody spadziowe zawierają w porównaniu do miodów nektarowych więcej grup związków azotowych, mineralnych, enzymów i substancji antybiotycznych. Zawierają 4-9 razy więcej biopierwiastków, czyli mikroelementów, zapobiegającym wypadaniu włosów, łamaniu się paznokci. Biopierwiastki wpływają na koncentrację, zapobiegają tworzeniu się zmarszczek.

Wskazania: ma działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, łagodzi kaszel. Zalecany przy chorobach dolnych dróg oddechowych[ zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica ]

Polecany w anemii, znajduje zastosowanie przy zaparciach i przy biegunkach. Używany w chorobach serca, naczyń krwionośnych, zapaleniu nerek, zapaleniu pęcherza moczowego.

Działa wspomagająco w chorobach reumatycznych, schorzeniach układu nerwowego, chorobach skóry, przyśpiesza gojenie ran.

Spadź Liściasta

W Polsce miód ze spadzi liściastej występuje rzadko, pochodzi głównie ze spadzi topoli, lipy i brzozy. Pszczoły mogą pozyskiwać ten rodzaj miodu także z wydzieliny zwanej rosą miodową, wytwarzanej przez różne rośliny zielne, głównie zboża i trawy, a także przez drzewa owocowe.
Owady wytwarzające spadź wydzielają ją szczególnie obficie podczas upalnych dni lata i suchej jesieni. W tych warunkach, owady pasożytujące na liściach i młodych pędach drzew, intensywnie rozmnażają się i pokrywają ich powierzchnię kropelkami spadzi.
Smak i zapach: według PN na miód pszczeli, miód ze spadzi liściastej przed skrystalizowaniem ma barwę od zielonkawoherbacianej do jasnobrązowej. Pozyskany z dębu jest ciemnobrązowy. Po skrystalizowaniu staje się nieco ciemniejszy, na ogół szarobrązowy z odcieniem szarozielonym do brązowego. Odznacza się słabym, lekko korzennym zapachem. W smaku jest na ogół łagodny, z cierpkawym lub żywicznym posmakiem.
Miód ze spadzi z drzew liściastych zawiera komórki glonów (głównie zielenic), które nadają mu odcień zielonkawy. Jednak jest ich znacznie mniej niż w miodach ze spadzi iglastej.
Miód spadziowy ze spadzi liściastej, podobnie jak ze spadzi z drzew iglastych, jest ceniony z uwagi na znaczącą zawartość biopierwiastków, kwasów organicznych i enzymów. Decydują one o wysokich walorach leczniczych tego produktu.
Zakres działania profilaktycznego i leczniczego jest zbliżony do miodu spadziowego z drzew iglastych. Z uwagi na działanie moczopędne, przeciwzapalne i dezynfekujące znalazł on zastosowanie w leczeniu chorób układu moczowego i stawów. Działanie łagodnie przeciwzapalne, diuretyczne i spazmolityczne tego produktu pszczelego, wykorzystuje się także w leczeniu chorób dróg żółciowych, przewodu pokarmowego, wątroby i jelit.

Warte uwagi są także walory odżywcze, wzmacniające, przeciwzapalne i odnawiające miodu spadziowego z drzew liściastych, który stosuje się wspomagająco w chorobach układu oddechowego.

Pyłek

Pyłek pszczeli służy za pokarm młodym pszczołom. Uważany jest za jeden z najbardziej odżywczych produktów naturalnych. Pyłek to drobne brązowo – złociste kuleczki, transportowane przez pszczoły do ula. Każda składa się z ponad 100 tysięcy pyłków dzikich kwiatów. Zawiera około 40% wysoko przyswajalnego białka. Z tego powodu jest świetnym uzupełnieniem w białko diety wegetariańskiej. Ponadto zawiera wolne aminokwasy i witaminy, w tym B-kompleks i kwas foliowy, a także żelazo i wapń.

Ze względu na działanie antyhistaminowe łagodzi alergie. To również naturalny antybiotyk. Pyłek kwiatowy oczyszcza organizm z toksyn. Dzięki zawartości witamin z grupy B, pozwoli w naturalny sposób uporać się z bolesnymi aftami.

Zawartość magnezu niweluje skutki picia zbyt dużej ilości kawy. Pyłek kwiatowy wspomaga koncentrację, pamięć, dodaje energii, więc po włączeniu go do diety możliwe, że nie będziemy potrzebować małej czarnej. Chyba że nic nam nie zastąpi zapachu palonych ziaren.

Ze względu na zwartość kwasu foliowego, pyłek pszczeli zalecany jest parom starającym się o dziecko. Poprawia spermatogenezę u mężczyzn i stymuluje owulację u kobiet. W naturalny sposób zwiększa szansę na zapłodnienie, a także chroni przed poronieniem.

Zapobiega chorobom serca i naczyń krwionośnych, regulując poziom cholesterolu.

Pyłek kwiatowy hamuje wypadanie włosów i wspomaga ich porost. Sprawdzi się  w walce z trądzikiem, nie tylko jako wewnętrzne remedium, ale również w formie maseczki. Ponadto zapobiega objawom starzenia się skóry, ma działanie liftingujące, pomaga zlikwidować pękające naczynka i przebarwienia skórne.

Pyłek kwiatowy to naturalny i bezpieczny składnik diety, który dzięki zawartości lecytyny pomaga zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się tkanki tłuszczowej. Jednocześnie reguluje apetyt, hamuje napady głodu, przeciwdziałając zaburzeniom odżywiania. Przywraca też równowagę systemowi trawiennemu, łagodząc biegunki i zapobiegając zaparciom.

Pyłek kwiatowy ma tak zbawienne działanie na organizm, że łagodzi głód alkoholowy, poprawia nastrój, a osobom cierpiącym na depresję i przyjmującym leki farmakologiczne, pozwala zmniejszyć ich dawkę. Wzmacnia siłę i wytrzymałość organizmu, więc pozwala odnosić lepsze wyniki w pracy, niwelując uczucie wyczerpania. Zmniejsza rozdrażnienie, jest więc zbawienny dla osób narażonych na stres.

Ciekawostki

 1. Miód podaje się pracownikom kopalni uranu, gdyż posiada silnie zdolności dejonizujące.
 2. We wszystkich kulturach świata, od Egiptu po Daleki Wschód, miód uważany był za lekarstwo ciała i duszy. Idealnie z tym faktem komponuje się życzenie ojca medycyny – Hipokratesa: „by pokarm był lekiem, a lek pokarmem”.
 3. Babilończycy balsamowali ciała zmarłych miodem, jako symbolem wiecznej szczęśliwości.
 4. Grecy podczas uczt używali miodu na równi z wodą, oliwą czy mlekiem. W końcu miód był eliksirem życia i nektarem bogów.
 5. Już uczestnicy starożytnych olimpiad spożywali miód celem wzmocnienia się.
 6. Miód przez długie lata był niezastąpionym środkiem wspomagającym gojenie ran.
 7. Obecnie miód wzmaga działanie wszystkich naturalnych środków leczniczych przeciwko przeziębieniom.
 8. Zdaniem autora artykułu zamieszczonego w czasopiśmie: „The Times of India”, miód wyprodukowany w Bułgarii daje podobne efekty jak Viagra. Prezes Bułgarskiego Stowarzyszenia Hodowców Pszczół potwierdza, że bułgarski miód, który pochodzi z kwiatu ostu rosnącego na łąkach w górach Rodopy, naprawdę ma takie działanie. Jest tańszą alternatywą dla lekarstw na impotencję i dodaje, że tysiące Bułgarów spożywa go regularnie.
 9. Istnieją trujące odmiany miodu. Jest to uzależnione od właściwości nektaru. Do roślin o trującym nektarze należy zaliczyć Różanecznik pontyjski. Zatrucie takim miodem jest niegroźne dla życia i przeważnie mija po kilkunastu godzinach.
 10. Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje. Znajdywano go w grobowcach faraonów, który według badaczy nadal nadawał się do spożycia. Miód może ulec jedynie zakwaszeniu, np. na skutek kontaktu z ludzką śliną lub fermentacji w związku z występującymi w nim drożdżami.
 11. Pszczoły karmione podawaną przez pszczelarza specjalną odżywką składającą się z cukrów, soków owocowych i ziół to ziołomiody. Najczęściej produkuje się je z roślin, które naturalnie nie wydzielają nektaru albo z roślin, z których ciężko pozyskać miód (np. z braku dużych upraw). Przykładami są ziołomiody: miętowy, sosnowy, pokrzywowy, tymiankowy, rumiankowy.
 12. Przed wynalezieniem cukru, miód był jedyną dostępną słodką substrancją. Był wykorzystywany do przygotowywania najróżniejszych portaw i napojów.
 13. 1 litr miodu waży od 1,38 do 1,45 kg, co oznacza, że jest cięższy od wody o około 40%.
 14. Pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, aby wytworzyć 1kg miodu.
 15. 1 kg miodu dostarcza około 3300 kcal, co sprawia, że miód należy do produktów wysokokalorycznych. Dzięki temu, coraz częściej znajduje się w diecie osób wyczerpanych pracą fizyczną i umysłową.
 16. 1 łyżeczka miodu zawiera o 18 kalorii więcej niż cukier.
 17. Miód w dawnych czasach był przez okres miesiąca spożywany przez nowożeńców jako środek wzmacniający, celem uzyskania zdrowego potomstwa. Dlatego mówimy „miesiąc miodowy”.
 18. Miód szybko wzmacnia i regeneruje organizm po dużym wysiłku fizycznym i umysłowym. Cukry proste glukoza i fruktoza zawarte w miodzie błyskawicznie przenikają do krwi.
 19. Miód reguluje procesy trawienne i zapobiega wzdęciom.
 20. Fruktoza zawarta w miodzie odtruwa organizm, zobojętnia szkodliwe produkty kawy, alkoholu i innych używek.
 21. Miód jest świetnym upominkiem, który każdemu niezależnie od sytuacji możemy podarować.
 22. Dla poprawienia słabnacego wzroku babcie zalecały jeść pyłek pszczeli.
 23. Miód należy przechowywać w temperaturze 6-15°C, chroniąc go przed działaniem światła w szczelnie zamkniętych naczyniach. Wówczas nie straci swoich właściwości nawet przez 3 lata.
 24. Płomień świecy woskowej jonizuje powietrze i jest nie toksyczny, wprowadza do niego zdrowy mikroklimat  pachnący miodem i propolisem.
 25. Każdy miód jest dobry, różnice w składzie miodu są nie wielkie. Niektóre miody z uwagi na swój specyficzny skład są bardziej polecane w określonych schorzeniach np. miód lipowy na przeziębienie, grypę.
 26. Matka pszczela może żyć nawet 5 lat. Życie pszczoły robotnicy w okresie od wiosny do jesieni trwa 5-6 tygodni.Trutnie mogą żyć nawet rok,lecz na koniec sezonu przed zimą są brutalnie wypędzane z ula i giną.
 27. Miód działa jak eliksir młodości. Wzbogaca dietę w łatwo przyswajalne składniki mineralne, witaminy i aminokwasy.
 28. Matka pszczela znosi jaja, z których wylęgają się larwy pszczół i trutni, pszczoły wykonują całą prace w ulu, trutnie jak to trutnie nic nie robią, nawet są karmione przez pszczoły.
 29. Występujące w miodzie żelazo jest przyswajalne prawie w całości i szybko wbudowywane w hemoglobinę.
 30. Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-450 ruchów skrzydełkami na sekundę, a prędkość lotu wynosi 20-60 km/h.
 31. Zapłodnienie matki pszczelej /przegra/ następuje w powietrzu czasem kilka kilometrów od ula. Trutnie w ulu nie interesują się matką.
 32. Miód gryczany zawiera rutynę – jeden ze składników witaminy „P”, która uszczelnia naczynia krwionośne, a tym samym przeciwdziała miażdżycy, zwiększa przyswajalność witaminy „C „.
 33. Przeciętny zasięg lotu pszczół na pożytki wynosi do 3 km, maksymalny zasięg wynosi 10km.
 34. Pszczoły zimują tworząc ściśnięty kulisty kłąb, temperatura wewnątrz wynosi powyżej 25°C. Spożywają w tym czasie pokarm, potrzebną temperaturę do przeżycia wytwarzają pocierając trzecią parą nóg o tułów.
 35. Naturalny miód powinniśmy spożywać zgodnie z naszymi preferencjami smakowymi i nie powinien być traktowany tylko jak lekarstwo, lecz jako smaczny odżywczy i zdrowy pokarm.
 36. Dwie łyżki miodu obniżają poziom wypitego alkoholu o 15%.
 37. Pod koniec lutego, gdy słońce mocniej przygrzewa matka zaczyna składać pierwsze jaja, temperaturę wewnątrz kłębu podnoszą pszczoły do 34-35 °C. niezależnie od warunków panujących poza ulem.
 38. Na serce najlepszy jest miód rzepakowy, zawiera najwięcej glukozy i fruktozy, duże ilości potasu i magnezu tak niezbędnych dla właściwego funkcjonowania mięśnia sercowego.
 39. Miód reguluje pracę nerek,obniża poziom kwasu nerkowego, zapobiega osadzaniu się piasku moczowego i kamienicy nerkowej.
 40. Miód gryczany posiada najsilniejsze właściwości przeciwdziałania tworzeniu się tzw. wolnych rodników, składniki zawarte w nim łączą się z wolnymi rodnikami unieszkodliwiając je.
 41. W czasie wychowywania czerwiu temperatura w ulu wynosi 34-35°C, bez względu na panujące warunki zewnętrzne.
 42. W starożytnym Rzymie, mieszaniny miodu z jajkiem używano jako uniwersalny klej. Substancja ta po zaschnięciu stawała się twarda jak kamień, ale pod wpływem deszczu rozmywała się, co pomagało zautomatyzować procesy zarządzania gospodarką wodną (przelewanie się grobli, czy stawów)
 43. Miód dodany do kąpieli ma działanie uspakajające, rozluźniające i kojące na skórę. Do wody o temp. 38°C dodać 300g miodu i przebywać w niej 20-30 min.
 44. Matka pszczela jest zapładniana w powietrzu przez kilka trutni,które w wyniku kopulacji giną.
 45. Miód pitny jest napojem alkoholowym, powstaje w wyniku fermentacji rozcieńczonego miodu, która może trwać nawet kilka lat.
 46. Miód lipowy posiada silne działanie przeciwzapalne, jest najlepszy na zapalenie dróg oddechowych, grypę, anginę i „chrypkę”.
 47. Pyłek kwiatowy jest środkiem skutecznie wspomagającym leczenie prostaty. Zaleca się spożywać dziennie( 1-1,5 łyżki pyłku).
 48. Są osoby nietolerujące miodu, może się to objawiać nudnościami, wymiotami, biegunką, wysypką, świądem.
 49. Paląca się świeca woskowa likwiduje zapach dymu tytoniowego oraz inne zapachy pochodzenia naturalnego i chemicznego.
 50. Miód niewłaściwie rozgrzewany (powyżej temp. 42 °C przez dłuższy czas ma postać tylko płynną, wówczas traci swoje właściwości lecznicze m.in. zdolność niszczenia bakterii.
 51. Miody wielokrotnie tańsze pochodzące przeważnie z Chin, Indii lub krajów afrykańskich są sprzedawane w formie płynnej (są przegrzane). Miody takie nie krystalizują, a ich wartość lecznicza jest wątpliwa. Ponad to zawierają pyłki innych roślin niewystępujących w naszej szerokości geograficznej,które mogą oddziaływać alergicznie.
 52. Najchętniej kupowanym miodem jest miód lipowy, lipowo-spadziowy, natomiast najdroższym miodem jest miód wrzosowy.
 53. Miód jest jedynym z nielicznych produktów spożywczych, który nie psuje się, oczywiście pod warunkiem, że dojrzewa w ulu i jest właściwie przechowywany.
 54. Paląca się świeca woskowa doprowadza w krótkim czasie do równowagi psychicznej i spokoju wewnętrznego po stresie, migrenach, nerwicach.
 55. Żeby pszczoły zebrały kg miodu muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów.
 56. Prawdziwy miód płynny / potoka / powinien być gęstą cieczą, która z czasem ulegnie krystalizacji. Jeden litr miodu waży 1.40-1.45 Kg.
 57. Matka pszczela składa dziennie 2000 i więcej jaj, z których po 21 dniach wylęgają się pszczoły robotnice.
 58. Prawdziwy miód wcześniej czy później ulega krystalizacji, lecz nie zmienia ona jego wartości odżywczych.
 59. Miód skrystalizowany (krupiec) można doprowadzić ponownie do płynnej (potoki) bez utraty jego cennych właściwości wolno podgrzewając go w kąpieli wodnej o temperaturze 42°C od czasu do czasu mieszając. Po pewnym czasie, jeśli nie przekroczymy tej temperatury ponownie ulegnie krystalizacji.
 60. Pyłek pszczeli zaleca się leczniczo spożywać dziennie:(1 łyżeczka pyłku waży 5g)
 61. Dorośli 30-40 g
 62. Dzieci do 12 lat 15g
 63. dzieci od 3-6 lat 10g
 64. Miód prawie natychmiast uzupełnia braki energetyczne i utrzymuje je przez wiele godzin, a glukoza zawarta w nim jest najważniejszym materiałem energetycznym dla serca.
 65. Dodając miód do kawy czy herbaty warto zaczekać chwilę, aż przestygnie, aby miód nie stracił swoich cennych właściwości.
 66. Świeca woskowa palona 20-30 minut przed snem, jonizuje powietrze, daje głęboki, spokojny i zdrowy sen.
 67. Miód nie zastąpi leków i operacji, ale spożywany regularnie może wyeliminować konieczność interwencji medycznej.
 68. Poleca się spożywać miód w następujących dawkach:
 69. Niemowlętom do roku nie zaleca się
 70. dzieci 1-2 lat 7g dziennie
 71. dzieci 2-6 lat 10-20g dziennie
 72. dzieci 6-12 lat 30-50g dziennie
 73. młodzież i dorośli 60-150g dziennie
 74. Płaska łyżeczka do herbaty to około 5g miodu Łyżka stołowa miodu to około 20 g miodu.
 75. Działanie bakteriobójcze i odżywcze miodu wzrasta, gdy jest rozpuszczony ( 1-2 łyżki miodu do szklanki zalać letnią wodą i pozostawić pod przykryciem na 12 godz.) Zaleca się pić miód rano na czczo i wieczorem.
 76. W celach leczniczych dziennie przyjmujemy miodu:
 77. W schorzeniach układu moczowego: 2-4 łyżeczki
 78. Serca i naczyń, układu nerwowego, jelit, wątroby: 3-6 łyżek
 79. Układ oddechowy 4-6 łyżek
 80. Żołądek i przewód pokarmowy 5-10 łyżek
 81. Pszczoły rozróżniają kolory: biały, czarny, żółty, niebieski. Inne kolory są dla nich kolorami szarymi.
 82. W Polsce jest ok. 900 tys. rodzin pszczelich i prawie 50 tys. pszczelarzy. Produkcja miodu kształtuje się na poziomie 15-18 tys. ton.
 83. Pszczoły porozumiewają się między sobą specjalnym tańcem, tańców jest kilka rodzai, wykonują przy tym różne kółka potrząsają tułowiem, poruszają skrzydełkami, wydają też dźwięki.
 84. Rodzina pszczela na własne potrzeby zużywa 80-120 kg miodu, 25-40 kg pyłku i 50-60 l wody.
 85. Średnie roczne spożycie miodu w Polsce wynosi 270g, w Niemczech 3,2 kg, a w Europie 0,8kg. na głowę mieszkańca.
 86. Pszczoły zbieraczki zbierają nektar z kwiatów dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula, gdzie pszczoły ulowe dalej wzbogacają go w produkowane przez gruczoły gardzielowe i ślinowe aminokwasy, enzymy, kwasy i związki organiczne.
 87. Jeden kg pszczół to 10000 osobników. (objętościowo to pojemność 1 litra)
 88. Zebrany nektar jest wielokrotnie przenoszony coraz to do innych komórek plastrów, wzbogacany przez wydzieliny gruczołów gardzielowych i ślinowych, w różne związki, odparowywany z wody do momentu, gdy jej zawartość będzie wynosić 18-20%. Dojrzały miód jest następnie zasklepiany cienką warstwą wosku.
 89. Pszczeli ul jest fabryką-laboratorium gdzie praca trwa nieprzerwanie dzień i noc.
 90. Żądło pszczoły wygląda jak harpun. Po użądleniu pszczoła wyrywa go z tułowia razem z gruczołem żądłowym, który cały czas aplikuje jad. Dlatego natychmiast po użądleniu należy go usunąć wraz z żądłem zsuwając energicznie paznokciem, nożem. Nie wolno natomiast wyciągać żądła.
 91. Ostre zapachy, drgania powietrza, alkohol i niektóre pożytki np. gryka drażnią pszczoły, a one reagują żądleniem. Pszczoła po użądleniu umiera.
 92. Feromony to substancje wytwarzane w różnych częściach ciała matki, pszczół robotnic i trutni. Służą one do przekazywania różnych informacji. Ich rolą jest między innymi: zapewnianie rodzinnej więzi, poczucie bezpieczeństwa, właściwej korelacji miedzy poszczególnymi osobnikami. Na ich podstawie np. pszczoły odróżniają własną matkę od obcej, czy pszczoły strażniczki wiedzą, który osobnik jest obcy.

*Pszczoły są niezwykle patriotyczne i bronią swojego domu oraz opiekunów. W czasie wspomnianej wojny trzydziestoletniej te niezwykle wojownicze owady uratowały bezbronne miasteczko przed plądrującym je zwycięskim wojskiem.
*Miodu, jako symbolu wiecznej szczęśliwości, używano do balsamowania zwłok. Babilończycy grzebiąc zmarłych smarowali ich miodem. Dla starożytnych Greków był eliksirem życia i nektarem bogów. Podczas uczt używano go na równi z woda, oliwa i mlekiem.